بالا بردن استخر فرزند کرمان استخر ذخیره کشاورزی

بالا بردن: استخر فرزند کرمان استخر ذخیره کشاورزی 15500 فرزند ماهی ریگان

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی سایه آلوده بنزین بر سوخت پاک CNG

مزایای مصرف گاز طبیعی فشرده ( CNG ) در کشور زیر سایه بنزین مغفول مانده و ظرفیت‌های کشور عزیزمان ایران جهت تولید و عرضه CNG از سوی مصرف کنندگان با استقبال روبرو

سایه آلوده بنزین بر سوخت پاک CNG

سایه آلوده بنزین بر سوخت پاک CNG

عبارات مهم : ایران

مزایای مصرف گاز طبیعی فشرده ( CNG ) در کشور زیر سایه بنزین مغفول مانده و ظرفیت های کشور عزیزمان ایران جهت تولید و عرضه CNG از سوی مصرف کنندگان با استقبال روبرو نشده هست.

به گزارش ایسنا، از سال ۱۳۸۵، CNG ناجی بخش حمل و نقل سبک کشور شد و سهم مصرف ۱.۴ میلیون متر مکعب در روز تا سال ۱۳۹۰ به ۱۷ میلیون متر مکعب در روز رسید و توانست روزانه از واردات ۱۷ میلیون لیتر بنزین جلوگیری کند و این راه حلی مناسب جهت جایگزین انرژی بخش حمل و نقل با نگاه زیست محیطی است.

طبق آخرین اخبار اعلام شده، در حال حاضر روزانه ۲۱ میلیون مترمکعب سی ان جی در کشور مصرف می شود، در حالی که جایگاه های موجود می تواند تا میزان ۴۲ میلیون مترمکعب را نیز پوشش دهد، به عبارت دیگر نیمی از این ظرفیت مغفول می ماند. به طور کلی ۲۴۲۵ جایگاه CNG در کشور وجود دارد و ظرفیت کنونی سی ان جی دو میلیون و ۸۰۰ مترمکعب برساعت است.در واقع کشور در تولید و عرضه CNG مشکلی ندارد بلکه ریشه مسئله در عدم توجه خودروسازها به ساخت ماشین با موتور پایه گاز سوز و همچنین عدم استقبال صاحبان خودروی دوگانه سوز از CNG است.

سایه آلوده بنزین بر سوخت پاک CNG

در ایام عید ۱۳۹۷ مصرف بنزین کل کشور با میانگین روزانه ۹۷ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر نسبت به مدت مشابه سال ۹۶، ۱۳ درصد زیاد کردن یافت. این زیاد کردن مصرف درحالی رخ داد که عوض کردن محسوسی در مصرف روزانه CNG مشاهده نشد. البته تحقق این امر نیازمند عوض کردن نظر ها و سیاست های اتخاذ شده است و همچنین استفاده از ماشین هایی با توانایی استفاده سی ان جی هست. در این زمینه باید شرایط بهتری جهت فروش خودروهای گازسوز فراهم شود. در حال حاضر حدود ۳,۵ میلیون خودروی گازسوز در کشور وجود دارد که بخشی از آن تولید کارخانه ای و بخشی تبدیل کارگاهی است که مورد نیاز است در این زمینه ایجاد تقاضا شود.

تشریح کارها صورت گرفته جهت فراهم کردن زمینه مورد نیاز مصرف CNG

مزایای مصرف گاز طبیعی فشرده ( CNG ) در کشور زیر سایه بنزین مغفول مانده و ظرفیت‌های کشور عزیزمان ایران جهت تولید و عرضه CNG از سوی مصرف کنندگان با استقبال روبرو

در راستای فراهم کردن زمینه مورد نیاز جهت مصرف CNG، اواسط زمستان سال ۱۳۹۵ بیژن زنگنه، وزیر نفت نامه ای خطاب به وزیر صنعت جهت تولید خودروهای پایه گازسوز ارسال کرد. همچنین آلمانی ها از گاز کشور عزیزمان ایران جهت ساخت ماشین نمونه گیری کردند و پنج خودروساز خارجی جهت ساخت ماشین پایه گازسوز جهت کشور عزیزمان ایران اعلام آمادگی کردند.

در این میان بعضی از کارشناسان بر این باورند مسئولان وقت قیمت این انرژی پاک را حدود هشت برابر زیاد کردن دادند و قیمت این سوخت در کشور عزیزمان ایران به بالاترین قیمت در بین کشورهای مصرف کننده CNG تبدیل شد. در سالهایی که CNG در حال توسعه بود قیمت رشد مصرف بنزین منفی ۴ درصد بود و با زیاد کردن قیمت CNG مجدد قیمت رشد بنزین به ۱۰ درصد رسید و واردات بنزین رونقی مجدد گرفت.

از سوی دیگر قیمت گاز طبیعی تحویلی به جایگاه های CNG کشور بیش از ۳ برابر قیمت بخش خانگی است و کارشناسان بر این باورند باید با ارائه پیشنهادی به وزارت نفت خواستار کم کردن ۱۵۰ تومانی قیمت CNG شد. کم کردن ۱۵۰ تومانی قیمت CNG منجر به ارزان شدن بهای این حامل انرژی پاک از ۴۱۴ تومان فعلی به ازای هر مترمکعب به کمتر از ۳۰۰ تومان شود.

سایه آلوده بنزین بر سوخت پاک CNG

در صورت موافقت وزارت نفت با کم کردن ۱۵۰ تومانی قیمت CNG در طول چند هفته تقاضا جهت مصرف گاز در خودروها ۴ تا ۷ میلیون مترمکعب در روز زیاد کردن می یابد و در مدت ۳ ماه بین ۷ تا ۹ میلیون متر مکعب زیاد کردن میابد و به مرز ۳۰ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.

موضوعی که چندی پیش نیز از سوی منصور ریاحی، مدیرعامل وقت شرکت ملی فراورده های نفتی نیز مطرح شد.

مزایای مصرف گاز طبیعی فشرده ( CNG ) در کشور زیر سایه بنزین مغفول مانده و ظرفیت‌های کشور عزیزمان ایران جهت تولید و عرضه CNG از سوی مصرف کنندگان با استقبال روبرو

به گفته وی باید جهت تشویق مردم جهت استفاده از این سوخت جذابیت ایجاد کنیم در این راستا پیشنهادی را جهت فاصله قیمتی بین سوخت مایع و گاز ارائه کرده و منتظر مصوبات وزارتی هستیم.

مزایای استفاده از CNG

موانع استفاده از CNG درحالی در کشور بی شمار است که پاک، ایمن و ارزان بودن CNG سه شاخصه مهم این سوخت محسوب می شود. علاوه بر آن دولت می تواند با زیاد کردن مصرف سی ان جی تا میزان قابل توجهی هزینه های خود را در بخش سوخت رسانی کم کردن دهد. به طور مثال به ازای یک لیتر بنزین، حدود ۶۰۰ تومان صرفه جویی یارانه ای در برابر فروش سی ان جی جهت دولت رقم می خورد. اگر ۲۰ میلیون مترمکعب گاز مصرفی را زیاد کردن دهیم به صورت روزانه صرفه جویی خوبی در سبد سوخت حمل و نقل جهت دولت اتفاق می افتد.

سایه آلوده بنزین بر سوخت پاک CNG

واژه های کلیدی: ایران | بنزین | ماشین | میلیون | روزانه | استفاده | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog